Polska Izba Firm Szkoleniowych
 
^Czynnikiem decydującym w coraz większym stopniu#jest sam człowiek, to jest jego zdolności poznawcze#wyrażające się w przygotowaniu naukowym,#zdolności do uczestniczenia w solidarnej organizacji,#umiejętności wyczuwania i zaspokajania potrzeb#innych ludzi.$
Jan Paweł II, Centesimus annus, 1991
 
 
01.08.2017

Projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej wprowadza do porządku prawnego instytucję zarządcy sukcesyjnego - czyli zobowiązanie do prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku (tj. tymczasowy zarząd).

Projektowane zmiany obejmują zmiany w zakresie prawa cywilnego i handlowego, prawa administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, jak i prawa podatkowego.

  • Czy w Państwa ocenie projektowane zmiany umożliwią kontynuowanie działalności firmy po śmierci przedsiębiorcy? Czy w praktyce będzie możliwa tzw. płynna sukcesja?
  • Czy projekt ma na uwadze ochronę interesów wierzycieli i spadkobierców?
  • Czy finalnie projekt zapewni bezpieczeństwo w obrocie prawnym i wpłynie pozytywnie na warunki prowadzenia w Polsce działalności gospodarczej?

Wydaje się, że z uwagi na formę prawną działalności dużej grupy członków PIFS, temat może wielu z Państwa zainteresować. Próba uregulowania losów firmy, szczególnie w przypadku nagłych zdarzeń losowych, to inicjatywa o istotnym znaczeniu. Wagę takich rozwiązań doceniamy zazwyczaj dopiero wówczas, kiedy zetkniemy się z takimi przypadkami.
Jako PIFS nie mamy wobec tego projektu wypracowanego poglądu, ale być może zainteresowanie ze strony osób, których ten temat zainteresuje, zaowocuje uwagami i opiniami, które będą miały istotne znaczenie. Zachęcamy do zainteresowania projektem (pomocne może być tutaj szczególnie  – uzasadnienie projektu) i kierowanie uwag bezpośrednio do KIG, albo do PIFS. Zwracamy uwagę na krótki okres na zgłaszanie uwag, na co nie mamy bezpośredniego wpływu.
 

Uprzejmie prosimy o przesłanie ewentualnych uwag i opinii w terminie do dnia 8 sierpnia br. na adres kdworznik@kig.pl

Dokumenty do pobrania: projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej wraz z uzasadnieniem oraz oceną skutków regulacji.

 

 
poleć znajomemu wersja do druku
 
wstecz
Kalendarz
2018
pn
wt
śr
cz
pt
sb
nd
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
trwa ładowanie...
 
 
Newsletter


 
Ankiety/Sondaże
W tym momencie nie ma żadnej aktywnej sondy.