Polska Izba Firm Szkoleniowych
 
^Czynnikiem decydującym w coraz większym stopniu#jest sam człowiek, to jest jego zdolności poznawcze#wyrażające się w przygotowaniu naukowym,#zdolności do uczestniczenia w solidarnej organizacji,#umiejętności wyczuwania i zaspokajania potrzeb#innych ludzi.$
Jan Paweł II, Centesimus annus, 1991
 
 
03.04.2017

W dniu 23 marca odbyło się pierwsze z dwóch seminariów informacyjno-konsultacyjnych których celem jest zaprezentowanie i konsultacja wstępnych rezultatów projektu realizowanego na zamówienie IBE przez konsorcjum   którego liderem jest PIFS.

Szerokiej konsultacji w środowisku branżowym poddajemy sam wstępny projekt Sektorowej Ramy Kwalifikacji Usług Rozwojowych - SRK UR – jej  zakres, treść i nazwę. Ocenie poddajemy też propozycje definicji sektora i tzw. wyznaczników sektorowych, które stanowiły niezbędną podstawę dla prac redakcyjnych nad SRK UR. Seminaria spotkały się z zainteresowaniem bardzo zróżnicowanego kręgu firm i instytucji. To zróżnicowane grono i ogólnie bardzo dobry odbiór samej inicjatywy, zaowocowały ożywiona dyskusją i ciekawymi spostrzeżeniami.

Sporo  pytań i głosów w dyskusji dotyczyło funkcji jakie spełniać może i powinna  sektorowa rama i jaki jest krąg jej bezpośrednich odbiorców, a także, jakie szanse, a jakie zagrożenia mogą wiązać się z ewentualnym formalnym włączeniem w przyszłości  ramy sektorowej do  ZSK. Jak takie działania mogą zmienić rynek i wpłynąć na system edukacji.

W drugiej części seminarium  przeprowadzono interesujące, choć bardzo uproszczone ćwiczenie: uczestnicy zaproponowali kilka typowych ról jakie identyfikują w sektorze (m.in. coach, trener kompetencji interpersonalnych, business development manager – BDM, lektor języka obcego) i starali się w grupach odnaleźć w opisach poziomów ramy, kompetencje jakie wydają im się właściwe dla wybranej roli. Ćwiczenie okazało się bardzo udane:

- uczestnicy „poczuli” praktyczny wymiar ramy i stosunkowo łatwo odnaleźli w charakterystykach poziomów przypisywane przez nich kompetencje dla wybranych ról;

- ćwiczenie pokazało, że w pierwszy podejściu występuje silna tendencja idealizacji oczekiwań i „śrubowania” pożądanych kompetencji, a w konsekwencji formułowania nadmiernych wymagań dla opisywanych ról; ten mechanizm został na koniec seminarium  przeanalizowany i było to okazją do przyjrzenia się logice budowy ramy sektorowej.

6 kwietnia (w czwartek) odbędzie się drugie zaplanowane seminarium. Zainteresowanie było tak duże, że od kilku dni zmuszeni jesteśmy odmawiać zgłaszającym – lista jest pełna. Wprawdzie kalendarz w najbliższych tygodniach nie jest sprzyjający (okres świąteczny i długi weekend  wkrótce potem), ale nie wykluczamy możliwości zorganizowania dodatkowego seminarium. Jest też druga dobra wiadomość. Wszystkim zainteresowanym udostępniamy pakiet informacyjny i wstępne projekty do konsultacji (w wersjach projektów aktualnych na koniec marca br), zachęcając do kierowania do Izby indywidualnych uwag i sugestii, a w drugiej połowie kwietnia do wypowiedzenia się w formie ankiety on-line. Dzięki Waszemu udziałowi  ostateczny kształt SRK UR ma szanse być jeszcze lepszy i stanowić niezwykle ważny krok na drodze rozwoju rynku i jego profesjonalizacji.

Zapraszamy do lektury i dzielenia się opiniami!

Zespół projektowy SRK UR

Więcej:

  1. List IBE/PIFS
  2. Opis projektu
  3. Definicja sektora
  4. Wyznaczniki sektorowe i ich opis
  5. Charakterystyki poziomów SRK UR
 
poleć znajomemu wersja do druku
 
wstecz
Kalendarz
2018
pn
wt
śr
cz
pt
sb
nd
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
trwa ładowanie...
 
 
Newsletter


 
Ankiety/Sondaże
W tym momencie nie ma żadnej aktywnej sondy.